Liečba

13.7.2021

Konečne sme sa dočkali! Michal dostal ďalšiu dávku terapie personalizovanou vakcínou v kombinácii s onkolytickymi vírusmi. Na bruchu sa Michalovi objavila hrčka!!!


11.6.2021

Personalizovanú vakcínu je pripravená. Vakcína je zložená z prírodných látok, ktoré sú obdobné, aké boli nájdené v nádore analýzami v laboratóriu v Düsseldorfe. Teraz Michala čakajú podania každý týždeň. Jeden týždeň bude vakcína podaná do končatín. Druhý týždeň bude vakcína podaná do brucha. Reakciu očakávame až po pár podaniach. Michal potrebuje trochu nabrať na váhe, ktorú stratil pri operáciách so zavedením dýchacieho portu a PEG sondy na prijímanie potravy. Vakcína podaná do brucha by sa mala naviazať na tukové zásoby a vytvoriť tak hrčku. To bude pre Michala pozitívnym signálom, že imunitný systém reaguje na látky, ktoré sú aj v nádore a telo môže začať postupne bojovať aj s tumorovým tkanivom na krku.


26.5.2021

Žiaľ, Michalov zdravotný stav sa náhle výrazne zhoršil a musel podstúpiť dve náročné operácie. Operačný tím Michalovi odstránil väčšiu časť z nádorov, u ktorých to bolo možné. Hlavným cieľom zákrokov bolo uľahčiť Michalovi dýchanie a prijímanie potravy, pretože choroba mu ich začínala znemožňovať a podporiť tak Michalovu prebiehajúcu liečbu v zahraničí. Vďaka týmto dvom zákrokom mohol dnes Michal po dlhšej odmlke potrebnej na zotavenie pokračovať v liečbe, a to podaním vírusov (10 klasických a 15 cielenejších podľa aktuálnych vzoriek) a ďalších doplňujúcich liekov. Všetko s jediným cieľom – byť v čo možno najlepšom fyzickom i psychickom stave pred podaním personalizovanej vakcíny, ktorej výroba na mieru pre Michala začala pred dvoma mesiacmi a jej podanie sa odhaduje približne o mesiac. Jedná sa o špeciálny liek, podávaný na dvakrát, ktorého cena sa počíta v desaťtisícoch EUR a má byť tým rozhodujúcim liekom.


12.4.2021

Ak sme si naposledy mysleli, že máme istotu že prejdeme hranicami, tak dnešok nám potvrdil, že niekedy sa aj oficiálne dokumenty môžu niekomu máliť.. 3x nás posielali z hraníc s Nemeckom naspäť do ČR, ale nevzdali sme to a poctivým argumentovaním sa nám podarilo predsa len dostať cez hranice. A oplatilo sa!
Dnes pán doktor Thaller na základe výsledkov biopsie (ktorú Michal podstúpil minulý mesiac, keď dostal i druhú dávku onkolytických vírusov), mohol nasadiť Michalovi IPT (Insulin Potentation Therapy). Jedná sa o cielené chemoterapie s minimálnymi resp. bez vedľajších účinkov! Podanie onkolitických vírusov je naplánované na štvrtok (15.4.), takže Michal s Dominikou ostanú na hoteli a doprovod sa im uprostred týždňa prestrieda (kvôli pracovným povinnostiam). Následne budúci týždeň má Michal podstúpiť ešte MTX (Methotrexate chemotherapy), tá sa mu ale podá vo Viedni u pána doktora Lužbetáka. Zdá sa že po úvodnom oťukaní a sledovaní rekcií Michalovho organizmu, páni doktori zavelili do útoku ☺


24.3.2021

V štvrtok o 11:00 má Michal podstúpiť druhé podanie onkolytických vírusov u pána doktora Thallera v Norimbergu. Covid opatrenia sa na strane Nemecka nezjednodušili, ba naopak - po preverení u nemeckej polície môže s Michalom prejsť cez hranice len jedna osoba ako jeho doprovod. Ale aspoň máme istotu, že prejdeme. Tentoraz sme zvolili cestu autom. Lekár nám prízvukoval, aby sme po podaní vírusov v prípade horúčky nepodávali paralen, takže návrat domov podľa trvania teploty a celkovo Michalovho zdravotného stavu. Držte nám palce ☺


10.3.2021

Prebehla videokonferencia s pánom doktorom z Norimbergu, s Dr. Lužbeťákom + ďalšími 6 lekármi. Michal popisoval ako ho potrápila 32 hodinová horúčka, popisoval zmeny ktoré cíti na krku, prebehala diskusia na základe ktorej pozmenili Michalovi lieky na bolesť. Michala čaká ešte kontrolné CT vyšetrenie. Lekári sa zhodli, že všetko čo sa Michalovi po podaní liečby deje je očakávané a odporučili ďalšiu terapiu predbežne o mesiac. Vzhľadom na extrémne Covid opatrenia zo strany Nemecka (vedeli by o nich rozprávať naši piloti, ktorí boli na určitý čas dokonca zadržaní !§!.), poprosili sme o možnosť podania ďalšej terapie vo Viedni. Snáď sa to podarí uskutočniť.


4.3.2021

Milo sme prekvapení záujmom a prístupom pána doktora. Podrobne sme si spolu prešli priebeh choroby od začiatku až po súčasný stav, doslova mesiac po mesiaci. Následne po 2 telefonických konzultáciách s Dr. Lužbeťákom k diagnostike RNA, pán doktor navrhol použiť zmes viacerých vírusov. Pred podaním sme si prešli nežiadúce/vedľajšie účinky. Samotný priebeh podania vírusov bol monitorovaný ultrazvukom, nejednalo sa o úplne bezbolestnú liečbu. Následne sme sa ešte poradili o možnosti tlmenia bolestí ktoré Michal máva a to bolo na dnes všetko. Čakala nás noc a ďalší deň, počas ktorých sa dostavila u Michala horúčka, ktorá bola očakávaná a znamenala že Michalov imunitný systém zareagoval. Po kontrole u pána doktora máme odobrenú cestu domov, hurá na letisko ☺


3.3.2021

Letíme ☺ Vzhľadom na aktuálne veľmi zložitú covid situáciu na Nemeckých hraniciach i to že Slovensko je krajina s výskytom covid mutácií a rešpektujúc aktuálny Michalov zdravotný stav - jediný možný spôsob ako Michala spolu s doprovodom bezpečne a rýchlo dopraviť do Norimbergu je 7 miestnym lietadlom. Ďakujeme prepravcovi za pomoc s vybavovaním potrebných cestovných povolení. Držíme palce ☺


26.2.2021

Máme výsledky diagnostiky prvých dvoch vzoriek. Potvrdila sa vhodnosť na liečbu onkolytickými vírusmi! Tieto umelo vytvorené vírusy selektívne napádajú nádorové bunky. Majú dvojitý účinok: priamy cytotoxický účinok (ničia nádorové bunky) a vedia nepriamo stimulovať imunitnú reakciu. Michalovi bol ponúknutý termín na začatie liečby už koncom budúceho týždňa na klinike v Norimbergu (Nemecko), kde majú skúsenosti s týmto typom liečby. Po podaní prvej terapie, musí Michal zostať určitú dobu na pozorovaní.


25.2.2021

Vzorka krvi úspešne dorazila.


24.2.2021

Dorazila aj tretia vzorka do NEXTGEN ONCOLOGY GROUP, pán doktor MUDr. Martin Lužbeťák, M.Sc. si ešte vyžiadal vzorku Michalovej krvi. Dopraviť ju expresne do Düsseldorfu dalo zabrať – vďaka novým covidovým opatreniam zo strany Nemecka, balíček s krvou nestihol prípoj..


19.2.2021

Prebehla predanalýza 2 vzoriek, ktorá potvrdila vhodnosť zaslaných vzoriek na diagnostiku. Michal teda nebude musieť podstúpiť odber nových vzoriek.